• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Україна вшановує 28-му річницю Чорнобильської катастрофи
Опубліковано 26 квітня 2014 року о 11:35

26 квітня Україна разом із усім світом вшановує пам'ять жертв катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції.

Виконуючий обов'язки Президента України, Голова Верховної Ради Олександр Турчинов у зверненні до народу у зв'язку з Днем Чорнобильської трагедії підкреслив, що річниця катастрофи на ЧАЕС має стати днем пам'яті, любові, милосердя і національної єдності.

«Від згубного опромінення постраждали мільйони громадян. Незважаючи на складну економічну ситуацію, нова українська влада робитиме все можливе для вирішення їх соціальних проблем, вирішення широкого спектра питань безпеки Чорнобильської АЕС і забруднених територій»  - заявив О.Турчинов.

За його словами, запорукою успішної реалізації заходів, пов'язаних із підтримкою потерпілих, передусім дітей та інвалідів, мають стати солідарність і взаємодопомога, порозуміння та злагода, які згуртовували наше суспільство у часи всенародної боротьби з ядерною стихією.

Він закликав у цей скорботний день згадати перших героїв-пожежників, життя яких обірвалося у полум'ї зруйнованого реактора, усіх, хто пожертвував собою, захистивши світ від смертельної радіації. «Зі словами щирої вдячності ми звертаємося до учасників ліквідації наслідків катастрофи, людей доброї волі, держав та народів, які і досі допомагають нам долати чорнобильське лихо», - зазначив Турчинов.

Рівно 28 років тому назад,  26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини ночі серія потужних вибухів зруйнувала четвертий реактор ЧАЕС. Ця подія була класифікована за міжнародною шкалою ядерних інцидентів як аварія сьомого, найвищого рівня тяжкості.

Проте першу офіційну інформацію про аварію на ЧАЕС Рада Міністрів СРСР оприлюднила лише 29 квітня 1986 року, тобто через 3 дні після катастрофи. А перше повідомлення ТАРС про рівні радіації, зроблене лише 7 травня 1986 року, звучало так: «Сталася аварія з частковим руйнуванням активної зони реактора. Рівень радіації не перевищив норм, встановлених Міністерством охорони здоров'я СРСР і МАГАТЕ. На території, що безпосередньо межує з місцем аварії, рівень 10-15 мР/год».

Непередбачувана аварія диктувала й дії щодо ліквідації, які важко було спланувати. Заважало й те, що всі норми і критерії у перші тижні та місяці було приховано від населення і більшості державних організацій, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Щоб приховати правду, влада організувала святкування Першотравня та велопробіг у Києві. Тому не було жодної можливості організувати роботу щодо зниження доз, запобігання невиправданого опромінювання. З цих причин було затримано евакуацію міста Прип'яті, сіл із 30-кілометрової зони, тимчасову евакуацію дітей із Києва, відбулося переопромінювання військовослужбовців на АЕС і працівників МВС у зоні.

Чорнобильська катастрофа глобального масштабу вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Впливу радіації зазнали десятки тисяч гектарів лісів. Радіоактивного забруднення зазнали річки Прип'ять, Десна і частково Дніпро.

Сім місяців після вибуху учасники ліквідації наслідків аварії ціною свого життя приборкували стихію. І тільки 14 грудня 1986 року на ЧАЕС завершилось спорудження захисного «саркофага» над зруйнованим четвертим енергоблоком.

Сьогодні на майданчику Чорнобильської АЕС триває спорудження нового безпечного конфайнменту - захисної споруди, яка включає комплекс технологічного обладнання для вилучення із зруйнованого енергоблоку Чорнобильської АЕС матеріалів, які містять ядерне паливо. Ця система призначена для перетворення цього енергоблоку на екологічно безпечну систему та забезпечення безпеки персоналу, населення та довкілля.

Наразі успішно завершені роботи з переміщення Східної частини Арки нового саркофага.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux