• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Політичні відносини між Україною та Ізраїлем
Опубліковано 01 травня 2020 року о 09:00

Політичні відносини між Україною та Ізраїлем

Незважаючи на те, що Україна та Ізраїль є відносно молодими державами, історія відносин між українським та єврейським народами налічує не одне століття.

Починаючи з 11-го століття зв’язки між Україною і тодішньою Палестиною розвивалися на релігійній основі. На Святій Землі в 11-12 ст. перебували паломники ігумен Данило та ігумен Варлаам. Після першої світової війни в Палестині виникла перша українська колонія, яка збільшилася у роки Другої світової війни за рахунок українців з польського військового корпусу.

У 1942–1948 рр. в Палестині існувала громада українців, яку очолював полковник П.Базилевський, і до якої входили кілька десятків осіб. За її ініціативою у 1947 році в Єрусалимі на Оливовій Горі у соборі „Патер Ностер” було освячено плиту з україномовним текстом молитви „Отче наш”.

З іншого боку, євреї впродовж століть проживали в Україні. Тут народилися видатні твори єврейської літератури, філософії та юдаїзму; з Україною пов’язані імена багатьох діячів, які зробили значний внесок у становлення і розвиток Держави Ізраїль, зокрема прем’єр-міністрів Г.Меїр і Л.Ешколь.

В історичних долях українського і єврейського народів є багато спільного: українці, як і євреї, впродовж століть були позбавлені можливості створити власну державу, були розсіяні по багатьох країнах світу, зазнали жахливих втрат під час сталінських репресій та Другої світової війни. Однак часи змінилися і наприкінці 40-х років Україна як один з засновників ООН активно підтримала прагнення єврейського народу реалізувати свою мрію і на землі предків відродити власну державу. З іншого боку, коли 1 грудня 1991 року переважна більшість населення, в тому числі євреї, які проживали в Україні, проголосувала за її незалежність, Ізраїль був серед перших країн, які визнали суверенну українську державу.

Держава Ізраїль визнала незалежність України 25 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між Україною та Ізраїлем були встановлені 26 грудня 1991 року. У 2016 р. Україна та Ізраїль широко відзначили 25-тиріччя встановлення дипломатичних відносин.

Посольство України в Тель-Авіві функціонує з жовтня 1992 року, а Посольство Ізраїлю в Києві було відкрито на початку 1993 року.

Першим візитом Глави української держави до Ізраїлю став візит Л.М.Кравчука 11-13 січня 1993 року.

Державний візит до Ізраїлю у 1996 році Президента України Л.Д.Кучми заклав підвалини двостороннього політичного діалогу держав на найвищому рівні. В ході візиту була підписана „Спільна декларація про поглиблення і подальший розвиток взаємовідносин, партнерства і співробітництва між Україною і Державою Ізраїль”.

Вагомою подією у двосторонніх відносинах стало підписання Угоди про безвізові поїздки громадян України та Ізраїлю. 9 лютого 2011 року було запроваджено безвізовий режим між Україною та Державою Ізраїль.

Торговельно-економічне співробітництво є одним з найбільш успішних напрямків взаємодії між нашими державами. Знаковою подією у двосторонніх відносинах стало підписання 21 січня 2019 року Угоди про вільну торгівлю між Україною та Ізраїлем. Ефективна імплементація цього важливого документу матиме змогу вивести двосторонню співпрацю на новий рівень, адже з усуненням існуючих бар’єрів в торгівлі, компанії з України та Ізраїлю отримають ширший доступ до ринків, таким чином буде активізована діяльність бізнесу.

З України до Ізраїлю традиційно експортуються чорні метали, зернові, хімічна продукція, продукти харчування тощо. Основними товарними позиціями ізраїльського експорту до України є гума та пластмаси, хімічна і сільськогосподарська продукція, дорогоцінне каміння, машини та устаткування.

Починаючи з 1994 року у Верховній Раді України та Кнесеті діють парламентські асоціації дружби „Україна – Ізраїль” та „Ізраїль-Україна”.

Сьогодні в Ізраїлі проживає понад п’ятсот тисяч вихідців з України, переважна більшість яких переїхала на землю своїх предків у 1990-х роках; в країні нараховується близько тридцяти земляцьких об’єднань євреїв-вихідців з України.

Серед тих, хто переїхав до Ізраїлю, нараховується приблизно тридцять п’ять тисяч етнічних українців – членів змішаних сімей, які є громадянами Ізраїлю і постійно проживають на території Ізраїлю.

Подальший розвиток українсько-ізраїльських відносин, в яких важливе місце посідає „людський фактор”, має широкі перспективи. Цьому сприяє не лише взаємна зацікавленість керівництва обох держав, але і значні можливості двостороннього співробітництва в торговельно-економічній, науково-технічній, культурній та гуманітарній сферах.


Політичне співробітництво. Зустрічі. Візити.

На рівні глав держав:

23-24 січня 2020 р. відбувся робочий візит Президента України В.Зеленського до Держави Ізраїль.

20 - 21 січня 2019 р. відбувся офіційний візит Президента України П.Порошенка до Ізраїлю.

24 січня 2018 р. відбулася зустріч Президента України П.Порошенка з Прем’єр-міністром Ізраїлю Б.Нетаньягу в рамках Всесвітнього економічного форуму у Давосі.

29 – 30 вересня 2016 р. Президент України здійснив робочий візит до Ізраїлю, провів зустріч з Прем’єр-міністром Б.Нетаньягу та протокольну зустріч з Президентом Ізраїлю Р.Рівліним.

27 – 28 вересня 2016 р. відбувся державний візит Президента Ізраїлю Р.Рівліна в Україну.

22 – 23 грудня 2015 року Президент України П.Порошенко разом із дружиною М.Порошенко з державним візитом відвідав Державу Ізраїль.

20 вересня 2013 року Президент Держави Ізраїль Ш.Перес взяв участь у 10-ій щорічній зустрічі Ялтинська європейська стратегія «Yes», що проходила в Ялті.

30 листопада – 1 грудня 2011 року відбувся державний візит Президента України В.Ф.Януковича до Держави Ізраїль.

15-16 вересня 2011 року Ш.Перес взяв участь у 8-мій Ялтинській щорічній зустрічі Україна та Світ: спільні виклики, спільне майбутнє «Yes», що відбулася у Ялті.

23-26 листопада 2010 року - державний візит Президента Держави Ізраїль Ш.Переса до України.

22 вересня 2010 року - відбулася зустріч Президента України В.Януковича з Президентом Держави Ізраїль Ш.Пересом у ході засідання Генеральної Асамблеї ООН.

13 травня 2008 року - Президент України В.А.Ющенко відвідав Ізраїль з робочим візитом.

13-15 листопада 2007 року - відбувся державний візит Президента України В.А.Ющенка до Ізраїлю.

У вересні 2006 року - Президент України В.А.Ющенко вдруге зустрівся з Президентом Ізраїлю М.Кацавом в ході міжнародного форуму з вшанування пам‘яті жертв трагедії в Бабиному Яру в Києві.

У лютому 2005 року - відбулася перша зустріч новообраного Президента України В.А.Ющенка з Президентом Ізраїлю М.Кацавом в Польщі в рамках вшанування 60-ї річниці визволення концентраційного табору «Освенцем».

У січні 2001 року - візит до України Президента Держави Ізраїль Моше Кацава.

5-9 січня 2000 року відбувся другий візит Л.Кучми до Ізраїлю в рамках святкування 2000-річчя Різдва Христового.

24-26 листопада 1996 року - державний візит до Ізраїлю Президента України Л.Д.Кучми.

11-13 січня 1993 року - візит до Ізраїлю Президента України Л.М.Кравчука.

На міжпарламентському рівні:

29 – 31 травня 2018 р. відбувся офіційний візит до Ізраїлю Голови Верховної Ради України А.Парубія.

12 - 14 червня 2017 р. відбувся візит до Ізраїлю делегації Комітету у закордонних справах Верховної Ради України на чолі з Головою Комітету Г.Гопко.

23-25 листопада 2016 р. відбувся офіційний візит в Україну Спікера Кнесету Держави Ізраїль Ю.Едельштейна.

29 жовтня 2017 р., 07 червня 2016 р. та 10 вересня 2015 р. проходили чергові спільні засідання Міжпарламентської групи дружби «Україна - Ізраїль».

19-20 січня 2004 р. - в Ізраїлі з офіційним візитом перебувала делегація Верховної Ради України на чолі з Головою ВРУ В.М.Литвином.

27 жовтня – 3 листопада 1993 р. з візитом в Ізраїлі перебував Голова Верховної Ради України І.Плющ.

14-17 червня 1993 р. Україну відвідав голова ізраїльського парламенту (Кнесету) Ш.Вайс.

На рівні глав урядів:

12 квітня 2021 р. Віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України О.Резніков на чолі делегації відвідав з візитом Державу Ізраїль.

18-20 серпня 2019 р. відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра Держави Ізраїль Б.Нетаньягу до України.

23-25 липня 2018 р. відбувся візит Першого Віце-прем’єр міністра–Міністра економічного розвитку і торгівлі України С.Кубіва до Ізраїлю.

14-16 травня 2017 р. Прем'єр-міністр України В.Б.Гройсман здійснив офіційний візит до Держави Ізраїль.

26-27 листопада 2013 р. Віце-прем’єр-міністр України К.І.Грищенко здійснив візит до Держави Ізраїль та очолив українську урядову делегацію під час восьмого спільного засідання Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва.

17-19 червня 2013 р. Віце-прем’єр-міністр України К.І.Грищенко здійснив робочий візит до Держави Ізраїль.

У березні 2011 р. - Прем’єр-міністр України М.Я.Азаров здійснив офіційний візит до Держави Ізраїль.

У вересні 2004 р. - здійснено робочий візит Прем’єр-міністра України В.Ф.Януковича до Держави Ізраїль.

У березні 1999 р. - Прем’єр-міністр Ізраїлю Б.Нетаніягу здійснив робочий візит до України.

У вересні 1995 р. відбувся візит до України Прем’єр-міністра Ізраїлю І.Рабина.

На рівні керівників зовнішньополітичних відомств:

18-19 червня 2018 р. відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Ізраїлю, який очолив українську делегацію під час одинадцятого засідання Міжурядової українсько-ізраїльської комісії з питань торгівлі та економічного співробітництва

25-28 листопада 2017 р. відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України П.Клімкіна до Ізраїлю.

23 грудня 2015 р. під час Державного візиту Президента України П.О.Порошенка до Ізраїлю, Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін провів зустріч з Міністром імміграції та абсорбції, Міністром у справах Єрусалима З.Елькіним.

11-13 лютого 2015 року Міністр закордонних справ Держави Ізраїль А.Ліберман здійснив візит в Україну.

22-23 жовтня 2014 року Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін здійснив візит до Держави Ізраїль.

4-6 грудня 2013 року Заступник міністра закордонних справ Держави Ізраїль З.Елькін здійснив візит до України, де зустрівся з Міністром закордонних справ України Л.О.Кожарою та взяв участь у ювілейному 20-му Міністерському засіданні ОБСЄ.

24-28 квітня 2013 року відбувся візит в Україну в.о. міністра закордонних справ Ізраїлю З.Елькіна, який відвідав також м.Харків.

28 вересня 2012 року у м. Нью-Йорк в рамках участі у 67-й сесії ГА ООН відбулася зустріч між Міністром закордонних справ України К.І.Грищенком та Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ Держави Ізраїль А.Ліберманом.

12-14 липня 2012 р. відбувся офіційний візит Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Держави Ізраїль А.Лібермана до України, який у ході свого візиту відвідав м.Вінниця та м.Ялта.

30 листопада – 1 грудня 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко супроводжував Президента України В.Ф.Януковича під час його державного візиту до Держави Ізраїль.

11 - 14 листопада 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко здійснив робочий візит до Держави Ізраїль.

2-4 жовтня 2011 року Віце-прем’єр-міністр, Міністр закордонних справ Держави Ізраїль А.Ліберман очолив представницьку ізраїльську урядову делегацію з метою участі у заходах щодо вшанування пам’яті загиблих під час трагічних подій у Бабиному Ярі 70 років тому в Україні.

24-26 листопада 2010 року Міністр закордонних справ Ізраїлю А.Ліберман супроводжував Президента Держави Ізраїль Ш.Переса під час його офіційного візиту до України.

21 - 22 липня 2010 року - офіційний візит Міністра закордонних справ України К.Грищенка до Держави Ізраїль.

25-28 лютого 2010 року – участь Віце-прем’єр-міністра, міністра закордонних справ Держави Ізраїль А.Лібермана в церемонії інавгурації новообраного Президента України В.Януковича в Києві.

5-9 грудня 2009 року - офіційний візит Віце-прем’єр-міністра, Міністра закордонних справ Держави Ізраїль А.Лібермана в Україну.

11-13 липня 2004 року - Міністр закордонних справ України К.Грищенко здійснив офіційний візит до Держави Ізраїль.

26-27 грудня 2001 року - візит Першого віце-прем’єр міністра, міністра закордонних справ Ізраїлю Ш.Переса до України.

10-12 липня 1995 року в Ізраїлі з візитом перебувала урядова делегація на чолі з Міністром закордонних справ України Г.Удовенком.

15-16 червня 1994 року Україну відвідав Міністр закордонних справ Ізраїлю Ш.Перес.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux