• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом
Опубліковано 16 вересня 2014 року о 18:36

Сьогодні Верховна Рада України та Європейський Парламент одночасно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Президент України Петро Порошенко в залі засідань Верховної Ради підписав Закон про ратифікацію.

Протягом останнього року Угода перетворилася на символ свободи, патріотизму та незламності українського народу. Тому синхронна ратифікація Угоди Верховною Радою та Європейським Парламентом – це не лише символічний жест, це вияв реальної солідарності Європейського Союзу з народом України в реалізації його європейського вибору. Щиро вітаємо усіх українців з цим історичним днем.

Сьогоднішня ратифікація Угоди про асоціацію означає, що більше ніхто і ніщо не зможе змінити європейський курс України. Все тепер залежить від нас самих. І наступним кроком має стати вступ до Європейського Союзу. Відповідну Заяву, як ви знаєте, сьогодні прийняла Верховна Рада України.

Угода про асоціацію – це всеохоплюючий дороговказ модернізації України за європейським зразком. Йдеться про всі ключові сфери життя держави – від неупередженого європейського правосуддя до соціальних гарантій.

Ратифікація фактично означає згоду держави перетворити усі зобов’язання, що випливають з Угоди, на основу національної програми реформ.

Згідно з положеннями Угоди про асоціацію (ст.486) набрання нею чинності відбуватиметься у два етапи: тимчасове та повне застосування.

Повне застосування розпочнеться лише після завершення ратифікації Угоди національними парламентами України та всіх 28 держав-членів ЄС. На сьогоднішній день Угода ратифікована лише 5 країнами: Румунією, Латвією, Литвою, Болгарією, Мальтою. Існуючий досвід ратифікації аналогічних угод дає підстави вважати, що процедура може завершитися протягом 1-3 років.

Щоб не відкладати початок виконання на такий тривалий час, під час переговорів було домовлено про можливість імплементації шляхом тимчасового застосування окремих частин Угоди відразу після ратифікації Верховною Радою та передачі відповідних інструментів до депозитарію (Генерального секретаріату Ради ЄС). 

Обсяг тимчасового застосування визначається стороною ЄС відповідно до розподілу компетенції між інституціями та державами-членами ЄС. У випадку нашої Угоди обсяг тимчасового застосування включає розділ про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, окремі статті розділів «Політичний діалог та співробітництво у сфері зовнішньої та безпекової політики», «Юстиція, свобода та безпека», «Економічне та галузеве співробітництво», «Інституційні, загальні та прикінцеві положення».

Як ви знаєте, 12 вересня у Брюсселі за результатами тристоронньої міністерської зустрічі у форматі Україна-ЄС-РФ було досягнуто комплексу домовленостей, які створюють умови для розширення доступу українських товаровиробників до ринку ЄС. При цьому Україні вдасться зберегти баланс між реалізацією положень Зони вільної торгівлі з ЄС і продовженням дії режиму вільної торгівлі з Росією в рамках Угоди про вільну торгівлю СНД.

Європейський Союз погодився продовжити дію режиму автономних торговельних преференцій для українських експортерів до 31 грудня 2015 року. Таке рішення надає нашим товаровиробникам додатковий час для адаптації до умов посиленої конкуренції в рамках ЗВТ Україна-ЄС. Цей крок ЄС є безпрецедентним жестом підтримки економіки України, що перебуває у винятково складному становищі, і тому з вдячністю сприймається українською стороною.

Відтак, відповідно до рішення від 12 вересня про відтермінування початку тимчасового застосування розділу про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі Рада ЄС має внести відповідні зміни до попередніх рішень щодо обсягів тимчасового застосування.

Але це рішення не означає перенесення започаткування тимчасового застосування решти визначеного обсягу, а саме:

впровадження демократичних реформ, зміцнення поваги до верховенства права та прав людини, реформування системи правосуддя, боротьба з корупцією, лібералізація руху осіб;

адаптація національного законодавства до директив ЄС у низці секторів (енергетика, довкілля, транспорт, сільське господарство, фінансові послуги, рибальство та морська політика, захист прав споживачів, участь в програмах та агентствах ЄС);

створення спільних органів асоціації, механізмів врегулювання спорів тощо.

Новий термін набуття чинності положеннями про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі – 1 січня 2016 року – може мати значний стимулюючий ефект для національних парламентів прискорити ратифікацію Угоди про асоціацію.

З іншого боку ніщо не заважає нам розпочати підготовку до запровадження ЗВТ вже сьогодні. Тобто будуть схвалюватися відповідні зміни до законодавства, відбуватиметься адаптація технічних регламентів, але з терміном набуття чинності з 1 січня 2016 року. Такий перехідний період дозволить нашим виробникам належним чином підготуватися до умов посиленої конкуренції після повного введення в дію ЗВТ з 2016 року. 

Відповідний План заходів з підготовки до виконання Угоди найближчими днями має бути розглянутий і схвалений Урядом України.

Поступове виконання Угоди про асоціацію означатиме формальне і практичне наближення України до стандартів ЄС шляхом масштабної адаптації спільного європейського законодавства. Це – той самий процес, який здійснюють країни-кандидати на членство в ЄС у рамках передвступних переговорів.

На жаль, сьогодні, як і протягом попередніх місяців, Угоду намагаються демонізувати, вигадуючи негативні ефекти від її імплементації. Відповідь на це проста: українці мають право самостійно визначати напрямок, в якому розвиватиметься держава.

І наш європейський вибір – це, у першу чергу, не зовнішньополітичне, а внутрішньополітичне рішення. Президент і Уряд усвідомлюють це. Тому реалізація Угоди буде розпочата без зволікань на основі відповідного національного плану.

 ***

Одночасно з ратифікацією Угоди про асоціацію Україною продовжується інтенсивний діалог з Європейським Союзом щодо іншого важливого для нас напрямку взаємодії – реалізації Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для нашої держави.

З 15 по 26 вересня в Україні перебувають місії експертів ЄС з оцінки виконання критеріїв другої фази імплементації Плану. Вони оцінюватимуть стан виконання його критеріїв за чотирма напрямками:

- безпека документів, стан запровадження т.з. «біометричних паспортів»

-  управління кордонами;

-  міграція;

-  притулок.

У ході місій європейські експерти ознайомляться зі станом реалізації державної політики у зазначених сферах, відвідають центральні органи виконавчої влади, до компетенції яких належать питання оформлення документів, що посвідчують особу і дають право на виїзд за межі України.

Передбачено також візити до територіальних підрозділів органів державної влади з метою ознайомлення із ситуацією на місцях.

Ми очікуємо, що європейські експерти засвідчать прогрес України в імплементації критеріїв другої фази Плану дій.

Експертні місії за іншими напрямками – за блоком 3 (забезпечення громадського порядку та безпеки) та блоком 4 (забезпечення  основоположних прав і свобод людини) – плануються на листопад ц.р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux