Сьогодні діти і онуки тих, хто пережив Катастрофу та тих, чиї рідні загинули під час Голокосту, згадують трагічні родинні історії. Ці історії є сумним нагадуванням сучасному світу про безодню, в яку штовхає людей ідеологія насильства, нетерпимості, війни. Сьогодні, 16 квітня, в Ізраїлі День Катастрофи і героїзму європейського єврейства, який був встановлений в пам'ять про шість мільйонів євреїв, знищених нацистами в період Другої світової війни.
День Катастрофи і героїзму, Йом а-Шоа, відзначається 27-го числа місяця нісана. Цього дня по всьому Ізраїлю звучить траурна сирена.
Так було і сьогодні - рівно о 10.00 на дві хвилини припинилася будь-яка діяльність, зупинився транспорт. Люди завмерли в шанобливому і скорботному мовчанні.
Щорічно офіційна церемонія поминання жертв Катастрофи проходить у меморіальному музеї «Яд ва-Шем» в Єрусалимі.
В цьому році державна церемонія відбулася ввечері 15 квітня. Участь у заході взяло найвище керівництво Ізраїлю: Президент, Прем’єр-міністр, Спікер Кнесету, Президент Верховного Суду, депутати, міністри та інші визначні діячі. Також у церемонії взяли участь глави дипломатичних місій в Державі Ізраїль, в тому числі і Посол України в Ізраїлі.
Під час державної церемонії та інших відповідних заходів, які влаштовуються в єврейських громадах та родинах, в Ізраїлі й за його межами, в Йом а-Шоа прийнято читати заупокійну молитву «Кадиш».
16 квітня заходи по вшануванню пам’яті жертв Голокосту відбулися в багатьох містах Ізраїлю. Зокрема, традиційно на меморіальному цвинтарі Ашдода пройшов мітинг за участю керівництва Ізраїлю, міста, ветеранів та школярів, куди було запрошено і представників Посольства України.
Українське Посольство в Ізраїлі, сьогодні, в День Катастрофи, поділяє скорботу єврейського народу за мільйонами жертв Голокосту і висловлює слова глибокої пошани до тих хто вижив у роки Другої світової війни і тих, хто ризикуючи власним життям рятував приречених на смерть.
А родинні історії болю і втрат, які як відлуння Катастрофи лунають сьогодні навколо, повинні стати не лише нагадуванням про злочини фашизму у період 1939-1945 років, але й застереженням: коли руйнуються базисні цінності людського співіснування (насамперед цінність життя будь-якої людини і повага до її гідності) - спотворюються поняття гуманності, що призводить до проявів нетерпимості, в тому числі антисемітизму. І як драматичний наслідок – мільйони життів, принесених в жертву тоталітарним ідеологіям і хворобливим амбіціям.
Отже пам’ятаймо, щоб цінувати гідність людини, неоціненність людського життя і мир.